Σεμινάριο Online Διδασκαλίας

Γίνε Κυρίαρχος της Online Διδασκαλίας!

Τα λογότυπα δεν αποτελούν πνευματική μας ιδιοκτησία

Η  παρουσίαση του γνωστού εργαλείου επικοινωνίας και η εισαγωγή του στον χώρο της εκπαίδευσης.

Skype

Screencast O'Matic

Πρόκειται για ένα online εργαλείο εγγραφής εικόνας και ήχου το οποίο θα είναι το παράθυρο σας προς τον κοσμο της ασύγχρονης διδασκαλίας.

"Παρακολούθησα το σεμινάριο το καλοκαίρι του 2014 και με βοήθησε να αλλάξω το επαγγελματικό μου μέλλον.
Έμαθα όλα όσα χρειάζομαι για να οργανώσω τα μαθήματά μου!

"Οι νέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση είναι ένα κομμάτι που πραγματικά άλλαξε το τρόπο που κάνω μάθημα! "

Πηνελόπη Γ.
Καθηγήτρια  Γερμανικών και Αγγλικών

Prezi

To Prezi είναι ένα δωρεάν εργαλείο για την προβολή των παρουσιάσεων σας  με έναν εντυπωσιακό μη γραμμικό τρόπο.

Τηλέφωνα Επικοινωνίας: 210.21.39.438 - 694.29.09.413

Η on-line διδασκαλία κερδίζει όλο και περισσότερο έδαφος στον χώρο της εκπαίδευσης,καθώς προσφέρει εξοικονόμηση χρόνου για τον μαθητή, αλλά και την δυνατότητα να επιλέξει καθηγήτη με τα επιθυμητά προσόντα χωρίς γεωγραφικούς περιορισμούς (σύγχρονη online διδασκαλία) καθώς επίσης να παρακολουθήσουν τα μαθήματα όσες φορές θέλουν, ό,τι ώρα θέλουν όπου κι αν βρίσκονται (ασύγχρονη διδασκαλία μέσω βιντεομαθημάτων). Το σεμινάριο αυτό απευθύνεται στους εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων και όλων των βαθμίδων που επιθυμούν να ακολουθήσουν τις νέες τάσεις στον χώρο της εκπαίδευσης.Είναι μια μεγάλη ευκαιρία να ακολουθήσουμε τον εκσυγχρονισμό της διδασκαλίας και της μάθησης.

210.21.39.438

694.29.09.413

ekmathisi

Σεμινάρια Εκπαιδευτικών

Μαρίνα Π.
Καθηγήτρια  Γαλλικών

ekmathisi

Σεμινάρια Εκπαιδευτικών

Πανελλήνιο Τηλέφωνο Επικοινωνίας Σεμιναρίων

Γίνε μόνιμος συνεργάτης & καθηγητής της Εκμάθησης

Ένα δωρεάν διαδικτυακό πρόγραμμα επικοινωνίας που προσφέρει άριστη ποιότητα εικόνας και ήχου.Έχει μπει δυναμικά στον χώρο της διδασκαλίας καθώς πολλοί καθηγητές επιλέγουν να κάνουν μαθήματα αποκλειστικά μέσα από αυτό. Συνδυάζεται με άλλα διαδικτυακά εργαλεία για μια πιο ολοκληρωμένη προσέγγιση της διδασκαλίας.

Εισηγητής Σεμιναρίου

Στέφανος Ισιδώρου
Καθηγητής Γερμανικών

Ονομάζομαι Στέφανος Ισιδώρου,
έχω γεννηθεί και μεγαλωσει στο Βερολίνο.
Σπούδασα γερμανική φιλολογία στο Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών,
έκτοτε εργάζομαι ως καθηγητης γερμανικών προετοιμάζοντας μαθητές όλων των βαθμίδων.
Τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι επιπλέον με μαθητές και ενήλικες που ένδιαφερονται για σπουδές ή
για δουλειά στην Γερμανία και στην Ελβετία.
Πραγματοποιώ μέρος των μαθημάτων αυτών χρησιμοποιώντας την μέθοδο
της Οnline Διδασκαλίας.
Στόχος μου είναι εκτός απο την εκμάθηση της
γλώσσας να τους μυήσω στην Γερμανική κουλτούρα κ φιλοσοφία.

Πρόκειται για μια on-line εφαρμογή που μας δίνει την δυνατότητα να φτιάξουμε εντυπωσιακές, μη-γραμμικές παρουσιάσεις, αφήνοντας πίσω μας το παραδοσιακό Powerpoint της Microsoft. Το prezi σου δίνει την δυνατότητα να δημιουργήσεις παρουσιάσεις με την ροή που εσύ επιθυμείς, ενώ μπορεί να διασυνδέει αντικείμενα (φωτογραφίες, video).

Ένα πρακτικό εργαλείο που σας δίνει την δυνατότητα να παρουσιάσετε το υλικό σας, ενώ προσφέρει την δυνατότητα για εγγραφή video σε ποιότητα HD. Ιδανικό για εκείνους που επιλέγουν ως μέθοδο διδασκαλίας το μοντέλο της «αντίστροφης τάξης».

Skype

Prezi

Screencast O'Matic

Υλικό που χρησιμοποιήθηκε στο σεμινάριο